Сімейним кодексом України передбаченічіткіпроцедуривизначеннямісцяпроживаннядитини з одним ізбатьків.
Так, місцепроживаннядитинизалежитьвідїївіку та згодибатьків:
- для дітей до 10 роківмісцепроживаннявизначається за згодоюбатьків;
- для дітейвід 10 до 14 років – за спільноюзгодоюбатьків та самоїдитини;
- якщо батьки проживаютьокремо, дитинавікомвід 14 років сама визначає, з ким з батьківїйпроживати.
У випадку, коли батьки не можутьдійтизгодищодомісцяпроживаннямалолітньоїдитини (яка не досягла 14 років), спірможе бути вирішений органом опіки та піклування. Для цьогонеобхіднозвернутись до районної, районної в містахКиєві та Севастополідержавноїадміністрації, виконавчого органу міської, районної у містах, сільської, селищної ради.
Якщопитання не вдалосявирішити в такийспосіб, заяву про визначеннямісцяпроживаннядитиниможна подати до суду. В такому разі орган опіки та піклуванняприпиняєрозгляд заяви.
Позовназаява з необхідними документами подається одним ізбатьківдо судупершоїінстанції за зареєстрованиммісцемпроживаннячимісцемперебуваннявідповідача.
У судіпозивачунеобхідно буде довести, щовінвідповідально ставиться до виконаннябатьківськихобов'язків, маєзадовільний стан здоров'я, матеріальніможливості та забезпечуєналежніжитловіумови. Також буде врахованосталістьсоціальнихзв’язківдитини, їїпсихологічний стан, місценавчання та іншіобставини (шкідливізвичкибатьків, їхграфікироботитощо). При розгляді судом спорівщодомісцяпроживаннядитиниобов’язковою є участь органу опіки та піклування.