Селидівський міський суд Донецької області звертає увагу учасників цивільного процесу на неприпустимість зловживання процесуальними правами.
Із вступом в силу нових процесуальних кодексів України, почали діяти і правила щодо штрафування учасників судового процесу за відповідні порушення.
Отже, цивільний процесуальний кодекс України передбачає наступні підстави для того, щоб суддя наклав відповідний штраф на осіб, які беруть участь у справі (включно із представниками сторін):
- невиконання процесуальних обов’язків, що передбачені кодексом або визначенні суддею;
- ухилення від дій, покладених судом на учасника судового процесу;
- зловживання процесуальними правами (наприклад безпідставне заявлений повторно відвід…);
- вчинення дій з метою перешкоджання судовому процесу;
- неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, або неподання таких доказів без поважних причин;
- невиконання ухвали про забезпечення позову або доказів, ненадання копії відзиву на позов, апеляційну чи касаційну скаргу, відповіді на відзив, заперечення іншому учаснику справи у встановлений судом строк;
- порушення заборон, встановлених кодексом або передбачених суддею.
Якщо вищезазначене порушення відбулося в перший раз, то сума штрафу буде складати 510,00 грн.
Але якщо відповідне порушення відбудеться знову або триває постійно, суд має право на порушника накласти штраф в розмірі від 1 700,00 грн. до 17 000,00 грн.
Суд може скасувати постановлену ним ухвалу про стягнення штрафу, якщо особа, стосовно якої її постановлено, виправила допущене порушення та (або) надала докази поважності причин невиконання відповідних вимог суду чи своїх процесуальних обов’язків.
Також, слід відзначити, що ухвалу про накладення штрафу можна буде оскаржити окремо від рішення суду до апеляційного суду, який постановляє свою ухвалу, яку вже не можна буде оскаржити.
З огляду на вищенаведене, звертаємо увагу усіх учасників цивільного процесу щодо неприпустимості зловживання процесуальними правами.